Wspomnienia

Są w życiu każdego z nas takie chwile, których się nie zapomina.

Bez wątpienia w moim wypadku jest to moment otrzymania Złotego Krzyża Zasługi z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

krzyz_zaslugi

Zaproszenie na wyjątkowe w dziejach polskiego parlamentaryzmu wydarzenie

– wystąpienie Jego Świątobliwości Jana Pawła II przed połączonymi izbami Polskiego Parlamentu.
To pamiątka dokumentująca wzniosłą uroczystość, w której dane mi było uczestniczyć.

zaproszenie

Domy…

Ten, w którym mieszkam do dzisiaj wybudował dziadek Głuchowski ponad wiek temu. Zagrożony spaleniem przez wojska carskie podczas I wojny światowej jeszcze wielokrotnie opierał się dziejowym zawieruchom.

W ostatnim dwudziestoleciu gościł premiera polskiego rządu i parlamentarzystów.

dom

Dla mnie jako młodego człowieka najbardziej fascynującym i tajemniczym miejscem był strych, na którym – wśród wielu przedmiotów gromadzonych przez dziesięciolecia – leżały zszyte w tomy roczniki przedwojennych gazet, książki i poradniki rolnicze, pożółkłe ze starości pocztówki i kalendarze. Stary gramofon mojego dziadka i pieczołowicie zabezpieczony przedwojenny aparat fotograficzny ojca, który miał taką – trochę niepraktyczną dla rolnika – pasję.

W drugim domu, opodal garnizonu wojskowego mieszkali moi dziadkowie po kądzieli. Kiedy w 39 roku do Łukowa wkroczyli Sowieci, z tego domu – w trakcie obiadu – zabrano do niewoli a potem wywieziono do Katynia oficerów z pobliskiego garnizonu. Ich nazwiska figurują na Krzyżu Katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy kościele św. Rocha w Łukowie.

katyn2